No products in the cart.
K čemu vlastně slouží svatební oznámení?
Možná se vám otázka z titulku zdá pošetilá, ale divili byste se, kolik nevěst řeší, komu se svatební oznámení posílá, co na něj napsat, kdy jej poslat a další otázky s ním spojené.
Historie svatebních oznámení
Podívejme se nejprve trochu do historie, kde se vlastně tato slavností pozvánka vzala. Předchůdci dnešních svatebních oznámení pocházejí už z dob dávno minulých. Před vynálezem knihtisku byla tato výsady určena hlavně pro snoubence z vyšších vrstev. Distribuce svatebních oznámení se zajišťovala dvěma způsoby. Tím prvním byl oznamovatel, tedy osoba, která chodila po městě a hlásila novinky, které se v dané obasti udály nebo udějí. Tím druhým způsobem bylo najmutí kaligrafického mistra. Vzhledem k nízké úrovni vzdělanosti před gutenberkovým vynálezem, bylo pořízení pozvánek takovýmto způsobem velmi drahé. Z této doby také pocházejí svatební oznámení s pečetí, které se stávají novodobým trendem. Existovaly i další možnosti jak vyrobit větší množství stejného tisku, ale byly velmi pracné, a tudíž pro většinu normálních smrtelníků nedostupné. Tyto pozvánky měly ještě jednu zvláštnost – byly adresovány jednotlivým hostům, jejichž jméno bylo na pozvánce vypsáno. Podobně jako je tomu u velkých slavnostních a státnických příležitostí dnes.
Knihtisk všechno změnil
Až teprve vynález knihtisku v roce 1447 odstartoval masovější možnosti výroby svatebních pozvánek. Se vznikem prvních novin navíc vznikla obliba oznamovat plánovanou svatbu tímto způsobem. Zejména v zahraničí se tato tradice drží dodnes. Určitě znáte legendární svatební rubriku v The New York Times ze seriálu Sex ve městě, ve které se touží objevit každá americká dívka.
Svatební pozvánky informující o svatebním dnu v podobě, jakou známe dnes, se datují do období po druhé světové válce. Po vzpamatování se z válečných konfliktů začala ekonomika v zemích prudce stoupat, do práce začaly chodit ženy, a tak rozvoji nejrůznějších odvětví průmyslu nic nebránilo. Spolu s tím se začaly rozvíjet další techniky zpracování, přes termoražbu po gravírování či dřevořezbu. Objednat si tak oznámení na míru, online a za pár okamžiků dostat návrh svatebního oznámení s vaším textem, aniž byste opustili pohodlí vašeho obývacího pokoje, využívá stále více lidí.
Co tam dáme?
A dostáváme se k jádru věci. Co tam vlastně dát? Existují jen tři základní informace, bez kterých se žádné svatební oznámení neobjede. Jména snoubenců (dnes už nemusejí být ani s příjmením, stačí křestní), datum a čas svatby, místo. Ostatní je zcela na vás a internet je plný nejrůznějších druhů textů na svatební oznámení – od vtipných, po básničky, formálních nebo ve stylu textu na svatební oznámení oznámené dítětem. Častým zvykem bývá přidávání citátu o lásce z pera moudrých, trendem poslední doby je oblíbený úryvek ze zamilované písně, na kterou snoubenci třeba spolu poprvé tančili nebo která je nějakým způsobem vystihuje. Méně častým zvykem bývá uvádění adres, kam mohou svatební hosté zasílat písemné gratulace.
Výjimky potvrzují pravidla
Z výše zmíněných tří základních informací však existuje i výjimka. Pokud někoho o své svatbě informovat chcete, ale v žádném případě jej nechcete na své svatbě vidět (i takové situace existují), stačí vynechat některou z podstatných informací. Obvykle to bývá hodina obřadu a místo.
Dostane-li totiž někdo od vás svatební oznámení, automaticky se tím rozumí, že je na svatební obřad zván. Nikoli na hostinu či večerní zábavu nebo párty, ale je třeba mít na paměti, že na obřad se může přijít podívat kdokoli, kdo o svatbě ví. Pozvánka ke svatebnímu stolu nebo pozvánka na svatební párty není přímou součastí svatebního oznámení, ale menší kartičkou, která se k oznámení přikládá. Ne každého chcete mít z nejrůznějších důvodů na svatebním obědě (např. finančních), kam bývají zvaní nejbližší příbuzní. Prostor na sezvání všech kamarádů pak bývá právě u pozvánky na svatební raut či párty.
Když budete počítat, kolik kusů svatebních oznámení a dalších svatebních tiskovin, budete potřebovat, posílá se vždy jedno do rodiny či do páru s tím, že jsou zváni všichni/oba. Při počítání nezapomeňte na jedno na památku :-).
Kdy svatební oznámení poslat?
Aby se na vaší svatbě někdo objevil a byli tam ti, o které stojíte, musíte dát o svatbě vědět předem. Ale jak moc předem je tak akorát? Bohatě to bude stačit jeden až dva měsíce před datem svatby. Při delším časovém úseku (např. půl roku) hrozí, že datum do té doby pozvaní zapomenou, při kratším by už zase nemuseli mít čas. V exponovaných měsících, kdy lidé plánují dovolenou, což bývá nejčastěji léto, je možné poslat oznámení i dříve. Většinou to ale není nutné, protože o svatbě ti, které máte rádi, stejně vědí hned po stanovení dne D. Neberte tyto informace jako dogma, samozřejmě že všude existují výjimky. Zejména na Moravě je zvykem oznámení rozvážet osobně spolu se svatebnímu koláčky třeba jen týden před svatbou.