Jak na svatební vývazky neboli voničky

Svatební vývazky, myrty nebo voničky patří neodmyslitelně k českým svatebním tradicím. Podle zvyklostí se nosí na levé straně a jejich význam spočívá jednoduše v tom, aby hosté navzájem mezi sebou poznali, že patří ke stejné svatbě.

K čemu slouží svatební vývazky neboli voničky. Svatební vývazky s jutou, přírodní svatební vývazky

Ženich by měl mít jiný vývazek než zbytek svatebních hostů. Zpravidla bývá honosnější a sladěný s kyticí nevěsty. Neměl by být ale zase příliš velký, aby ženichovi netahal kopu saka dolů. Kde se tato tradice vzala, není přesně jasné. Některé zdroje uvádějí, že nosit květiny v klopách oděvů bylo zvykem už v dobách antického Říma, jiné zdroje zase mluví o období občanských válek v Anglii, kdy příslušníci určitého vojska měli v klopách určitý druh květin, a tím se odlišovali od nepřátel (určitě si v této souvislosti vybavíte dobovou malbu nějakého vojáka s květinou na vojenském mundúru). Do šatníku širší veřejnosti se měly vývazky dostat v 19. století k dozdobení oděvu pro slavnostnější události. A odtud se zřejmě vzala tato svatební tradice.

V dnešní době však už nenosí svatební hosté jen klasickou myrtu dozdobenou bílou stužkou. V kurzu jsou přírodní svatební vývazky s jutou a ostatní nekvětinové dekorace. Oblíbené jsou mašle ozdobené dřevěnými srdíčky s iniciály nebo papírovým kolečkem se jménem nevěsty a ženicha.