Ikonické svatební šaty v průběhu historie

Svatební šaty jsou neodmyslitelnou součástí každé svatby a jejich výběr často odráží dobu, ve které byly vytvořeny. Některé svatební šaty se staly ikonickými nejen pro svůj design, ale také díky osobnostem, které je nosily, a vlivu, který měly na módu. Pojďme se podívat na některé z nejikoničtějších svatebních šatů v průběhu historie.

Historie svatebnich satu od kralovny viktorie po soucasnost 1

1. Královna Viktorie (1840) – Průkopnice bílé barvy

Svatební šaty královny Viktorie z roku 1840, navržené Hannah Greenova, se zapsaly do historie jako první královské svatební šaty v bílé barvě. Předtím nevěsty nosily šaty v různých barvách, včetně modré, červené a zlaté. Královna Viktorie tak popularizovala bílé svatební šaty, když si pro svou svatbu s princem Albertem v roce 1840 vybrala bílé šaty zdobené krajkou. Tento výběr inspiroval mnoho nevěst po celém světě a ustanovil tradici bílých svatebních šatů jako symbolu čistoty a nevinnosti.

2. Grace Kelly (1956) – Šaty, které uchvátily svět

Grace Kelly nosila na své svatbě s princem Rainierem III. z Monaka šaty navržené Helen Rose. Šaty byly vyrobeny z hedvábného taftu a krajky, zdobené perlami a výšivkami. Tento elegantní a sofistikovaný design zůstává jedním z nejikoničtějších svatebních šatů všech dob.

3. Jacqueline Kennedy (1953) – Šaty, které vyzvaly tradici

Jacqueline Kennedy si pro svou svatbu s Johnem F. Kennedym vybrala šaty od návrhářky Ann Lowe. Šaty byly vyrobeny z hedvábného taftu s plnou sukní a korzetovým živůtkem. Jednalo se o minimalistické šaty z bílého hedvábného krepdešínu s úzkým střihem a jednoduchým designem. Šaty vyzvaly tradici a ukázaly, že svatební šaty nemusí být nutně objemné a zdobené Jejich klasický a nadčasový design se stal inspirací pro mnoho nevěst.

4. Lady Diana Spencer (1981) – Šaty, které se staly legendou

Svatební šaty Lady Diany Spencer, navržené v roce 1981 Davidem a Elizabeth Emanuelovými, byly vyrobeny z hedvábného taftu a starožitné krajky. S obrovskou, nafouklou sukní a dramatickou 25 stop dlouhým vlečkou se staly ikonou 80. let. Sukně je považována za jednu z nejdelších v historii královských svateb.

5. Kate Middleton (2011) – Šaty, které uchvátily generaci

Kate Middleton, nyní vévodkyně z Cambridge, nosila na své svatbě s princem Williamem šaty navržené Sarah Burton pro módní dům Alexander McQueen. Šaty kombinovaly moderní a tradiční prvky s krajkovými rukávy a hedvábnou sukní, což z nich činí jeden z nejznámějších svatebních designů současnosti.

6. Meghan Markle (2018) – Šaty s moderním nádechem

Meghan Markle si pro svou svatbu s princem Harrym vybrala šaty od Clare Waight Keller pro módní dům Givenchy. Jednoduché a elegantní šaty s tříčtvrtečními rukávy a jemným člunovým výstřihem doplňoval pět metrů dlouhý závoj, zdobený výšivkami představujícími 53 květin, symbolizujících každou zemi Commonwealthu. Šaty s moderním nádechem zdůrazňovaly Meghanin osobitý styl a zároveň respektovaly tradici.

7. Audrey Hepburn (1954) – Symbol elegance a klasického designu

Audrey Hepburn nosila na své svatbě s Mel Ferrerem šaty od Huberta de Givenchy. Šaty byly krátké, s límečkem Peter Pan, korzetem a širokou sukní, které byly velmi elegantní a odrážely Audreyin charakteristický styl. Na šatech pracovalo 50 švadlenek po dobu 6 týdnů.

8. Carrie Bradshaw – Ikona s kontroverzí

Svatební šaty Carrie Bradshaw z filmu Sex ve městě (2008) se staly ikonickým kouskem, a to i přes svůj netradiční vzhled. Šaty navrhla Vivienne Westwood a jednalo se o krémové hedvábné šaty s volnou sukní a bohatou vlečkou. Šaty zdobila krajková živůtka s korzetem a výrazné ramínka. Někteří je považovali za extravagantní a nevhodné pro svatební den, jiní je oslavovali jako symbol originality a nezávislosti.

Svatební šaty prošly v průběhu historie mnoha proměnami, od bohatě zdobených královských rób až po minimalistické a moderní designy. Každé šaty vyprávějí příběh o nevěstě, o módě své doby a o kulturních vlivech.

Svatební šaty hrají důležitou roli v každé svatbě a mnoho ikonických šatů z historie ovlivnilo nejen svatební módu, ale také módní trendy obecně. Od královny Viktorie, která popularizovala bílé svatební šaty, až po moderní a elegantní šaty Meghan Markle, tyto šaty zůstávají nezapomenutelnými a inspirativními pro budoucí nevěsty.

Pamatujte, že nejkrásnější svatební šaty jsou ty, ve kterých se nevěsta cítí sebevědomě a šťastně.